Jak vybrat motorový olej?

Nepodceňujte důležitost pravidelné kontroly hladiny motorového oleje

Motorový olej má v motoru nezastupitelnou roli, kterou nelze podceňovat. Pravidelná kontrola jeho hladiny a případné dolití by mělo patřit k základní údržbě. Jinak riskujete zadření a v nejhorším případě smrt motoru. Jak vybrat motorový olej se dočtete v našem rádci.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat motorový olej do auta

Návod na to, jak zjistit na 100 % správný typ oleje přímo pro váš motor je jednoduchý. Najdete ho napsaný na štítku, který je přivázaný nebo nalepený v prostoru motoru, případně v rámu dveří u řidiče. Informaci byste měli najít také v uživatelské příručce k vozidlu.

Proč je ale olej pro motor tak důležitý? Motorové oleje zajišťují bezproblémový chod motoru tím, že vytváří vrstvu mezi jeho jednotlivými částmi. Ty se o sebe pak nemohou přímo třít. Olej kromě toho také chrání před nečistotami. Jeho absence tak výrazně zkracuje životnost motoru, protože se rychleji zanáší, a snadněji se proto zadře. První trpí ty nejcitlivější části a postupně dochází ke stále fatálnějším závadám. Včasnou výměnu a pravidelnou kontrolu oleje proto určitě nepodceňujte.

Rozdělení motorových olejů podle normy SAE

Při výběru oleje vás na první pohled zarazí speciální značení jeho viskozity (míry vnitřního tření) ve formátu xxW-yy (např. 5W-40). Jedná se většinou o mezinárodní normu SAE, která upravuje a zaručuje průmyslové standardy. Existují však i jiné normy, dokonce i speciální stupnice jednotlivých výrobců motorů.

Číslo, které se nachází před písmenem "W" (z anglického Winter - zima), vymezuje "startovatelnost" při nízkých teplotách. Čím je nižší, tím nižší může být i teplota okolí, aniž by se nebezpečně ponížila tekutost oleje. Zimní značení je dáno stupnicí 0W, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W. Tato čísla však neznačí žádnou konkrétní nejnižší teplotu, protože závisí také na typu a velikosti motoru.

Číslo za pomlčkou (20, 30, 40, 50, 60) určuje naopak nejvyšší okolní teplotu za teplého letního počasí (opět nereflektuje žádné konkrétní °C). Přílišné snížení viskozity oleje a možné zpřetrhání mazacího filmu vám tak při správném výběru nebude hrozit ani za horkých letních dnů. Moderní vícestupňové oleje, jako např. 5W-40 vám tak v našich klimatických podmínkách umožní bezpečné celoroční používání. Opět je důležité vzít v potaz typ a velikost motoru.

Vyjetý motorový olej je z principu obohacený o látky, které vznikají při spalování paliva. Proto je možné ho likvidovat pouze povolenými ekologickými způsoby. To znamená odevzdáním na sběrném dvoře nebo prostřednictvím svozu nebezpečného odpadu. Více informací se dočtete na naší stránce Jak na správné třídění odpadu.

Druhy motorových olejů podle výroby

V nabídce najdete minerální, částečně syntetické a plně syntetické motorové oleje. Minerální oleje jsou vyrobené z průmyslově zpracované surové ropy, zbavené vosků a jiných nečistot a nechtěných složek. Syntetická výroba znamená získávání pomocí složitého chemického procesu, který zajišťuje čistotu. To má za následek lepší ochranu motoru při startování a celkové námaze. Rovněž lépe odolává teplu a oxidaci.

Jaký olej do motoru auta - konkrétní výběr

Pokud znáte konkrétní olej do auta vhodný přímo pro váš motor, nic vám nebrání v jeho nákupu. V okamžiku, kdy se vám v autě rozsvítí kontrolka olejničky, měli byste ho mít po ruce. Jízda s rozsvícenou olejničkou znamená většinou jízdu s nedostatečným množstvím oleje nebo nefunkčním olejovým čerpadlem a je to celkem jistá cesta k zadření motoru. V naší nabídce najdete většinu užívaných specifikací, stačí tak jen vybrat tu správnou:

Oleje stejné viskozity (stejného značení podle normy SAE) by dnes již měly být bez problému mísitelné. Pokud vám tak např. na dovolené dojde olej a vy nevíte, od kterého výrobce jste doplňovali naposledy, neznamená to významný problém.

Jaký olej do motorky

Rozdíly ve složení má klasický olej pro čtyřtaktní motory a speciální olej pro dvoutaktní motory, jako je např.: olej do motorky. U dvoutaktních motorů je mazání umožněno směsí oleje a benzinu, tzv. olejovou mlhou. I mezi motorkami však najdete zástupce čtyřtaktních motorů.

Olej do motorky Olej do motorky 4T Olej do motorky 2T Olej do motorky 10W-40

Jaký olej do sekačky

I v tomto případě půjde o dvoutaktní motor. Opět tedy olej lijeme přímo do paliva. Poměr je přesně určený výrobcem a je nutné ho dodržet.

Olej pro dvoutakty Olej do zahradní techniky Olej do sekačky 10W-40 Olej do sekačky 10W-30

Jaký olej do motorové pily

Vybírejte vždy olej pro dvoutakt a to podle konkrétního typu pily. Většinou se bude jednat o oleje pro vzduchem chlazené motory. Speciální olej pak vyžaduje přímo mazání lišty a řetězu na pile. Doporučujeme např. biologicky odbouratelný olej pro ztrátové mazání.

Další oleje a kapaliny

Převodové oleje

Hydraulické oleje

Tlumičové oleje

Silikonové oleje

Maziva na řetězy

Chladicí kapaliny

Vody do ostřikovačů

Rady na závěr

Kontrola hladiny oleje v motoru

Auto by mělo být ohřáté, stát na rovině a několik minut odstáté po vypnutí motoru (jen velmi málo aut umožňuje kontrolu při běžícím motoru). Postup je jednoduchý, vytáhněte olejovou měrku, otřete ji hadříkem, zasuňte na doraz zpět a znovu vytáhněte. Olej by se měl nacházet mezi horní a spodní ryskou na konci měrky. Problém tak máte ve chvíli, kdy je hladina skutečně pod spodní ryskou. Rozdíl mezi ryskami přitom činí cca 1 l oleje.

Výměna oleje v motoru

Pravidelná výměna oleje a filtru se vám vrátí ve sníženém počtu dalších oprav a celkové kondici vozidla. Frekvenci výměny se dočtete v příručce, kde to specifikuje každý konkrétní výrobce. Obecně se však doporučuje interval 10 000 - 15 000 najetých km.

Další užitečné články

Povinná výbava Údržba auta před zimou Péče o auto na jaře Jak se zbavit vyjetého oleje